Екипът на Ямболска търговско-промишлена палата взе участие в дискусия на европейско ниво под надслов „Създаване на безопасна работна среда: кръгла маса за тормоза на работното място и равенството между половете“, в изпълнението на проект „Teamwork 2“, финансиран от Европейския Съюз, чрез програмата “Граждани, равенство,права и ценности”.

На 28 януари в Брюксел, един от партньорите в консорциума по проекта- Diesis Network, в сътрудничество с консорциума на проекта, организира хибридна кръгла маса, като успя да събере на едно място ключови заинтересовани страни от бизнес мрежи, гражданското общество, изследователски и обучителни институции, както и социални партньори, за да обсъдят практически решения за елиминиране на сексуалния тормоз на работното място и насърчаване на равенството между половете.

В рамките на трите панела на дискусията бяха засегнати основни аспекти на проблема:

  • Политики и законодателни пропуски в областта на сексуалния тормоз и равенството между половете.
  • Добрите практики и предизвикателства при борбата със сексуалния тормоз.
  • Ролята на образованието и обучението през целия живот за превенцията на тормоза.

Сред панелистите бяха представители на Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC), Института за равенство между жените и мъжете, CEASE Network, JUMP Solutions for Equity at Work, EVBB и други.

Г-жа Даниела Илчева, експерт от Ямболска търговско-промишлена палата, партньор по проекта от България, се включи онлайн в събитието и сподели важни аспекти относно нивото на сексуалния тормоз на работното място в България. Тя отбеляза, че въпреки наличието на законодателни рамки за защита срещу сексуален тормоз, проблемът остава сериозен и често игнориран в българската бизнес среда. Бе подчертан факта, че на работодателите в България им е необходимо допълнително обучение и насоки за разработване на ефективни политики за превенция и справяне със сексуалния тормоз. Тя отбеляза, че в много случаи липсва ясно дефинирани процедури за докладване на инциденти във фирмите, което създава трудности за пострадалите.

Събитието завърши с възможност за нетуъркинг и обмяна на опит.

📌 Научете повече:
🔗 Проектът Teamwork2: teamwork2project.eu

Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия. Тази публикация отразява само възгледите на автора и Комисията не носи отговорност за каквото и да е използване на информацията, съдържаща се в нея. Номер на проекта: CERV-2022-DAPHNE 101094241.