
Проект No: TR2020/DG/01/A2-01/142
Програма: Town Twinning between Turkey and EU – II (Twinning for a Green Future) Grant Scheme (TTGS-II)- „Побратимяване на градове от Турция и Европейския съюз ІІ – туининг за зелено бъдеще“
Водещ партньор: Специализираната администрация на провинция Одрин, Турция (Edirne Special Provincial Administration, Turkey)
Партньори:
- Ямболска търговско-промишлена палата, България
- Община Тунджа, България
Продължителност: 12 месеца (01 ноември 2023- 31 октомври 2024)
Стойност на проекта: 99 520 евро
Цел на проекта: подобряване на диалога между местните власти на Турция и ЕС (България) и укрепване на капацитета на местните власти чрез изготвяне на „Местна стратегия за адаптиране към изменението на климата за целите на действия, основани на климата и околната среда“. Специфичните цели на проекта са повишаване на осведомеността на местното нaселение за необходимостта и значението на адаптирането към изменението на климата, осигуряване на обмен на опит относно адаптирането към изменението на климата между местните административни институции чрез съвместни действия и установяване на сътрудничество между местните власти в Турция и страните от ЕС (България), чрез споделяне на добри практики.
Дейности:
- Създаване на екип за изпълнение и управление на проекта
- Създаване на работна група „Климатични промени“ с експерти от България и Турция, която в края на проекта ще подготви Местен стратегически документ за изменението на климата.
- Подготовка и провеждане на Изследване, за определяне нивото на познания на местното население за важността и необходимостта от неотложни действия за адаптиране към изменението на климата. Изследването ще се проведе в селските райони на Одрин, Турция и община Тунджа, България, обхващайки над 200 земеделски производители. Докладът от проведеното изследване ще бъде наличен на Български и Турски език и ще бъде предоставен на заинтересованите страни.
- Обучения – основната тема на обученията ще бъде „Ефектът от изменението на климата върху селскостопанското производство и възможност за адаптиране“. Ще бъдат проведени три вида обучения. Първия вид обучения ще бъдат проведени в селата около Одрин, Турция- общо 9 обучения с организирана тричасова програма от обучение на фермери (общо 8 области и 1 център). Ще бъде осигурено участие на младежи. Очакват се около 20 участници да се включат във всяко обучение. Втората серия от обучения ще бъде организирана в Ямбол, България и ще обхване 50 фермери от община Тунджа, с цел да повиши познанията на фермерите в селските райони, относно информацията за ефектите от изменението на климата върху селскостопанското производство. Третата серия от обучения ще бъде насочена към жени, които членуват в женски кооперативи в Одрин и жени, работещи в хранително-вкусовата промишленост в региона на Ямбол. Те ще бъдат обучени как климатичните промени влияят върху производството на храни. Обучението ще продължи три часа. Ще има едно обучение, организирано в Одрин, Турция и едно обучение, организирано в регион Тунджа, България. Целта на обучението е да се повиши осведомеността сред жените относно въздействието на изменението на климата върху хранителните продукти.
- Международно проучвателно посещение на най-голямото изложение в Европа свързано с екологично общинско управление, рециклиране, екология и опазване на околната среда, управление на отпадъците. В рамките на тази международна визита ще бъде посетено изложението EcoTech в Киелце, Полша, както и ще бъде организирана среща с управата на община Киелце, която е и съ-организатор на изложението. В посещението ще вземат участие екипа по проекта от България и Турция, участниците в работната група, както и други заинтересовани страни от състава на партньорските организации. Целта на посещението е да се обмени опит със страните от ЕС относно адаптирането към изменението на климата, да се проследят едни от най-добри практики в тази сфера и да се разработят възможности за сътрудничество. Ще бъде представен и проектът по време на посещението на община Киелце и ще бъде споделен опит и знания за адаптирането към изменението на климата и услугите, които община Киелце предоставя на местните хора.
- Разработване на местен стратегически документ за адаптиране към промените в климата. След реализиране на проучването, обученията и проучвателното посещение, чрез събраните данни ще бъде разработена местна стратегия за адаптиране към изменението на климата. Стратегическият доклад ще включва мерките, които могат да бъдат реализирани съвместно с България, възможностите за съвместна работа със страна-членка на Европейския съюз и общи решения. Тази дейност също е в съответствие със Стратегическия план за изменението на климата на Министерството на околната среда и урбанизацията на Република Турция. Планът ще бъде публикуван на турски и български език и ще бъде предоставен на заинтересованите организации от двете страни.
- Дейности за разпространение на резултатите – след проучвателното посещение в Полша, ще се проведе еднодневен семинар в Одрин, Турция, за свързани организации за споделяне и разпространение на опита и знанията, придобити по време на проучвателното посещение. В края на проекта ще бъде организирана и заключителна конференция в Ямбол, България с участието на 50 представители на сродни организации, по време на която отново ще бъде представени теми свързани с екологията, както и реализираните дейности по проекта.
- Работни срещи за координиране работата по проекта на екипа, както и на участниците в екологичната група.
- Промоционални дейности – организиране и провеждане на 2 пресконференции по проекта ( за начало на проекта в Одрин, Турция и за край на проекта, в Ямбол, България), подготовка и отпечатване на лефлети, брошура за проекта и резултатите от проучването на турски и български език, комплекти за обучение (включващ папка, бележник, USB и химикал).
