На 30.07.2024, ЯТПП проведе обучение, което имаше за цел да повиши информираността на представители от сектора на селското-стопанство на община Тунджа, относно ефектите от изменението на климата върху тяхното производство и да представи препоръки за промени в техните нагласи и прилагани практики.

Обучението се реализира като Дейност 4.2.2 “Обучение за фермери в Ямбол”, част от изпълнението на проект „Местни стратегии за адаптиране към изменението на климата“, No:TR202/DG/01/A2-01/142, финансиран по програма „Побратимяване на градове от Турция и Европейския съюз ІІ – туининг за зелено бъдеще“. Проектът се изпълнява от 3 партньора от 2 държави. Бенефициент по проекта е Специализираната администрация на провинция Одрин от Турция,а Ямболска търговско-промишлена палата и Община Тунджа са партньори от България.

В рамките на половин ден, 50 представители на земеделския сектор, получиха актуална информация и практически съвети за адаптиране към променящите се климатични условия. Програмата включи лекции, водени от експерт в областта на агро-екологията и устойчивото земеделие. Изменението на климата е сериозно предизвикателство за земеделието в трансграничния регион, към който община Тунджа принадлежи. Целта на това обучение е да помогне на фермерите да разберат какви са последиците от това и как да се адаптират, за да гарантират устойчивостта на своите стопанства.

Участниците научиха за различни стратегии за управление на водните ресурси, избор на устойчиви култури и технологии за минимизиране на негативните ефекти от климатичните промени. Специален акцент беше поставен върху интегрирането на нови технологии и иновации в земеделието, които могат да повишат добивите и да намалят екологичния отпечатък.

Проектът е към края на своето изпълнение. В 9 села от област Одрин, Турция, също бяха проведени подобни обучения. В края на месец Септември 2024, ще бъде организирана и финална международна конференция в град Ямбол, с гости от Одрин, Турция, по време на която отново ще бъде представена информация за промените в климата, които силно влиаят на земеделието в трансграничния регион. Ще бъде представен и съвместно изработения стратегически документ, с помоща на експерти от България и Турция, включващ информация и препоръка за състоянието на селското стопанство в трансграничния регион и последиците от променящите се климатични условия в региона. Повече информация за международната конференция ще бъде предоставена в края на месец Август 2024.