На 15.03.2018 г. стартира прием на проектни предложения по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от мярка 6 „Развитие на стопанства и предприятия“ от Програмата за развитие на селските райони за периода (ПРСР) за периода 2014-2020 г.
Подмярка 6.1 – „Стартова помощ за млади земеделски производители“ или познатата още като „Млад фермер“ е насочена към стартиращи или вече стартирали земеделски стопани. Мярката е наследник на Мярка 112 “ Създаване на стопанства на млади фермери”.
Целта на мярката е улесняване и подпомагане процеса на създаването на земеделски стопанства или поемането на вече съществуващи стопанства. Предназначена е за подпомагане процеса на модернизиране на стопанствата на млади фермери.
Финансова помощ, която ще получат младите земеделски стопани е левовата равностойност на 25 000 евро, изплащана на два транша:
- Първо плащане – до 12 500 евро след одобрение на заявлението за подпомагане;
- Второ плащане – до 12 500 евро след проверка
Допустими за подпомагане са кандидати, които са физически лица, еднолични търговци (ЕТ) и еднолични дружества с ограничена отговорност (ЕООД), регистрирани по Търговския закон.
Към датата на подаване на проектното предложение кандидатите трябва:
- да са регистрирани като земеделски производители
- да имат стопанства с икономически размер между 8 000 и 16 000 СПО
- да са на възраст от 18 до 40 години (без да са ги навършили) към датата на кандидатстване
- да имат съответните професионални умения и познания, които да бъдат доказани: средно и/или висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или икономическо образование със земеделска насоченост
- да имат завършен курс с продължителност от 150 часа или свидетелство за професионална квалификация в областта на селското стопанство /в случай, че нямат образование от посочените по-горе/;
- тяхното стопанство да отговаря на определението за създаване на стопанство (описано по-долу);
- са регистрирани за първи път като земеделски производители не по-късно от 18 месеца към датата на кандидатстване;
- са започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект не по-късно от 18 месеца към датата на кандидатстване;
- стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция не по-късно от 18 месеца към датата на кандидатстване;
Допустими инвестиции:
- увеличаване обработваемата земеделска площ на земеделското стопанство;
- закупуване на сгради, извършване на строителство, реконструкция и/или ремонт на сгради, пряко свързани с дейността на стопанството;
- закупуване на селскостопанска техника, машини, съоръжения и оборудване за нуждите на земеделското стопанство;
- създаване, презасаждане и възстановяване на трайни насаждения, ягодоплодни и лозя, включително винени;
- увеличаване броя на животните в стопанството;
- придобиване на професионална квалификация в областта на земеделието;
- преминаване към биологично производство;
Приоритет се дава на проекти, които:
- се изпълняват от бенефициенти, които имат завършено средно и/или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина или икономическо образование със земеделска насоченост;
- се изпълняват в сектор „Животновъдство”;
- се изпълняват в сектор „Плодове и зеленчуци”;
- са за стопанства в процес на преход към биологично производство или са преминали към биологично производство;
- създават заетост и нови работни места.
Условията за кандидатстване по процедурата са уредени в насоки, утвърдени от ръководителя на Управляващия орган на ПРСР.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:30 часа на 14.06.2018 г.
Интересът по тази подмярка е засилен. Общият брой на постъпилите в първия прием заявления за подпомагане беше 2664, като сключените договори са 1359 бр. Подмярка 6.1 има за цел подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на млади земеделски стопани в България.
Проектните предложения се подават по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020), на интернет адрес: http://eumis2020.government.bg/.
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Въпросите се задават на електронната поща: rdd@mzh.government.bg.